
ЗаВДАННЯ ДЛЯ КОНТРОЛЮ ЗНАНЬ УЧНІВ З КУРСУ БІОЛОГІЇ ЛЮДИНИ
Активізація пізнавальної діяльності на уроках біології
Використання пізнавальних задач і завдань на уроках біології рослин
У процесі вивчення нового матеріалу учитель може запропонувати проблемні задачі і завдання, відповіді на які дають учням змогу дійти певного висновку, обґрунтувавши свої міркування чи довівши свою точку зору. Постановка на уроці пізнавальних завдань зумовлює самостійність суджень і розвиває знання учнів.
Наведемо приклади таких завдань на уроках біології рослин.
1.Які квіткові рослини і чому не мають коріння?
У дорослих рослин повитиці немає коренів, вона прикріплюється гаусторіями до іншої рослини. У омели замість коренів – коренеподібні присоски. Повністю редуковані корені у вульфії.
2.Як можна укорінити пагін, не зрізаючи його з рослини?
Для цього під черешком листка пагона кільцем знімають кору і це місце обмотують вологим мохом або вміщують між двома половинками невеликої коробочки, які також заповнюють мохом або вологим піском. Через певний час у місці кільцювання утворюється калюс , а потім і корені. Вкорінений пагін зрізують. Якщо пагони довгі і гнучкі, можна користуватися методом відсадків. Для цьго пагони пригинають до землі, прикріплюють і насипають горбик вологої землі на припнутий пагін. Через певний час вкорінений пагін відрізують від материнської рослини.
3.На листках яких рослин за певних умов утворюються корені?
При вегетативному розмноженні на листках бегонії, пеперомії, сенполії, бріофілюма, очитка , каланхоє та ін.
4.У яких рослин на коренях немає кореневих волосків?
Кореневих волосків немає у рослин, що ростуть на мілководдях , болотах: у ряски, сусака зонтичного, калюжниці болотної, елодеї; на коренях багатьох хвойних рослин, крокуса та ін.
5.У багатьох рослин( цибулі , кукурудзи, гарбуза, гороху, квасолі), якщо їх вирощувати у поживному розчині значно зменшується кількість кореневих волосків або вони зникають зовсім. Як пояснити це явище?
Під час вирощування рослин у водній культурі потреба у кореневих волосках, які є поглинальними клітинами, значно зменшуються внаслідок достатньої кількості води.
6.Коли пересаджують навіть молоді дерева на нове місце, частину гілок обов’язково обрізають. Для чого це роблять?
У зв’язку з тим, що під час викопування частина діяльних коренів обовязково залишається в грунті, обрізуванням частини гілок узгоджують зменшену поглинальну здатність коренів із величиною асиміляційної поверхнілистків та їхньою транспіраційною діяльністю.
7.Корені і кореневища лікарських прослин, як правило, збирають в кінці літа або восени. Чому?
Наприкінці вегетації багаторічні рослини мають найбільшу кількість запасних речовин, у тому числі і речовин з цілющими властивостями.
8.Чому листяні овочі (шпинат, щавель, салат, кріп) для споживання краще зривати в кінці дня, а не вранці?
Під вечір у листках найбільше поживних речовин, утворених у період фотосинтезу, і вони не встигають надійти в інші органи.
9.Які трав’янисті рослини зимують під снігом із зеленими листками?
Копитняк, суниці садові, злаки, барвінок, братки, стокротки.
10.Для яких трав’янистих рослин характерна гетерофілія – наявність на одній рослині листків різної форми?
Стрілолист, жовтець водяний.
11.У яких дерев і кущів у молодому віці листки лопатеві, у дорослому – цілокраї?
Яблуня, глід, шовковиця, плющ.
12.Які зміни відбуваються в будові і життедіяльності листка перед листопадом?
Зменшується інтенсивність фотосинтезу, деякі органічні сполуки розщеплюються до простіших і разом з іонами переміщуються у багаторічні органи. В основі черешків формується віддільний шар клітин.
13.Чому гутація (виділення краплин рідини на кінчиках листків) характерна переважно для рослин надмірно зволожених мість зростання?
Гутація має пристосувальне значення. Вона є основним засобом виведення води з організму рослини, що зумовлює, в свою чергу, поглинальну діяльність кореневої системи. Мінеральні речовини рослини дістають від коріння та під час випаровування води листками. Проте втрата води через транспірацію у цих рослин дуже незначна завдяки високій вологості повітря, тому активне виділення води через спеціальні утворення – гідатоди – є ефективним механізмом адаптації рослин перезволожених місць зростання до поглинання мінеральних речовин.
14.Відомо, що у посухостійких рослин (ксерофітів) значно більше продихів на одиницю поверхні листка , ніж у рослин, пристосованих до оптимального водного режиму (мезофітів). Чому такі рослини краще протидіють нестачі води і не засихають, хоча вода з них випаровується швидше?
Дійсно , у багатьох ксерофітних рослин транспіраційна здатність дуже висока, особливо у рослин, які мають глибоку кореневу систему, що досягає глибоких кореневих вод і забезпечує рослину водою. Ксерофіти, порівняно з мезофітами, мають також ряд пристосувань для зменшення непродуктивної транспірації, здатних витримувати без істотного пошкодження тривале в’янення; цитоплазма клітин ксерофітів стійка до тимчасового зневоднення та дії високої температури.
15.Чому в сонячну погоду рослини можна поливати тільки під корінь, а не розбризкуванням чи дощуванням?
У сонячну погоду краплини води на листках, квітках, пагонах, подібно лінзам, концентрують промені, що викликає опіки епідермісу і глибше розміщених клітин.
16.Яка різниця між шипами і колючками на стеблах рослин?
За походженням шипи – це вирости поверхневих клітин стебла (епідермісу та кори) у шипшини, деревозгубника, ожини, малини. Колючки – видозмінені органи (пагони- у груші, глоду, терну, гледичії; прилистки- у барбарису, білої акації; листки – у кактусів).
17.Довжина стебла чіпкої ротангової пальми-ліани досягає 300 м, а висота дерев, на яких знаходиться ця ліана, не перевищує 40-50 м. Чому і як утворюється таке довге стебло у цих пальм?
Ротанги ростуть не тільки вертикально в гору, але й розростаються по кронах ушир, іноді на 150-200 м. Часто значні ділянки стебла опускаються або звисають донизу, а потім знову піднімаються.
18.На яких рослинах і для чого пооводять пасинкування?
З метою прискорення плодоношення, збільшення величини плодів обривають бічні квітконосні пагони у помідорів, тютюну, перцю, баклажанів.
19.Клітини бульб картоплі заповнені крохмальними зернами. Де ж розміщується типовий цитологічний «інвертар» рослинної клітини (ядро, вакуоля, мітохондрії, цитоплазма та ін.)?
У клітинах запасаючих органів кількість органоїдів зменшується, і всі вони розміщуються серед крохмальних зерен у цитоплазмі.
20.З верхівкової бруньки за вегетаційний період формується новий пагін певної довжини. А чи збільшується довжина пагону, що утворився минулого року (приріст минулого року)?
Ні, тому що ділянка стебла, утворена минулого року, припинила ріст, клітини деференціювалися і багато з них здерев’яніло.
21.Чим відрізнятимуться на поперечному зрізі деревина берези і деревина пальми?
Деревина берези має концентрично-радіальний тип будови (річні кільця, серцевинні промені), а стебло пальми складається з паренхімної тканини і великої кількості провідних пучків.
22.Як можна визначити вік дерева , не спилюючи його?
Спеціальними тонкими порожнистими свердлами із стовбура в напрямку до серцевини висвердлюють тонкий циліндрик деревини з річними кільцями, за якими і визначають вік дерева, темпи його росту в різні періоди тощо.
23.Завдяки яким властивостям луб’яних волокон конопель і льону вироблювальний з низ брезент залишається і до цього часу неперевершеним за своїми властивостями (порівняно із тканинами із синтетичних волокон)?
Волокна конопель, льону, деяких інших прядильних культур під час зволоження істотно набрякають, особливо в товщину. Завдяки цьому проміжки між нитками тканини зникають і брезент стає водонепроникним після перших краплин дощу.
24.У яких рослин і в який період рух органічних речовин (флоемне транспортування) спрямований до верхівки рослини і збігається з напрямом руху органічних речовин по ксилемі?
У цибулин, кореневищ, бульб органічні речовини рухаються знизу вверх до молодих органів.
25.Якими типами і способами вегетативного розмноження користуються у повсякденному житті для розведення кімнатних рослин?
Поділом кореневищ (підземних пагонів) розмножують канну, аспідистру; поділом бульб – глоксинію, бульбисту бегонію; стебловими живцями розмножують фікус, олеандр, пеларгонію, фуксію, гортензію, кактуси; листками – глоксинію, узамбарську фіалку, бегонію; частинами листків – бегонію рекс, сансев’єру. Листковими розетками (бруньками), що утворюються на сланких пагонах – вусах, розмножують ломикамінь; висадковими бруньками на листках – бріофілюм та каланхоє; бруньками на квітконосних пагонах – хлорофітум тощо.
26.Чому підземні бульби картоплі, топінамбура та деяких інших рослин зеленіють на світлі, а підземні соковиті органи таких рослин, як жоржини, чистець, любка, не зеленіють навіть під час тривалого перебування на світлі?
Здатність до позеленіння підземних органів залежить від їхнього походження. Підземні видозміни пагонів (наприклад бульби картоплі) зеленіють, в той час як підземні видозміни кореневого походження практично не здатні до позеленіння. Саме тому кореневі бульби жоржин, чистцю та інших рослин не здатні зеленіти, бо вони кореневого походження І не належать до надземних органів.
27.Чому здатні зеленіти на світлі коренеплоди кормових і цукрових буряків, ріпи , моркви, цибулини часнику і цибулі? У яких рослин на світлі можуть зеленіти корені?
Усі ці органи здатні до позеленіння на світлі, особливо на верхівках, бо частина з них за походженням є видозміненими пагонами, а частина (коренеплоди) утворюються з гіпокотилю – перехідної зони кореня в стеблову частину пагона. На світлі зеленіють корені більшості рослин.
28.Як за будовою квітки визначити тип запилення?
Квітки комахозапильних рослин мають великі ,яскраві пелюстки, нектарники, сильний аромат. У вітрозапильних рослин зовнішні елементи квіток часто редуковані, зате дуже розвинені пиляки з великою кількістю легкого пилку; маточки мають добре розвинені стовпчики і приймочки, які дуже часто є перистими і вловлюють пилок з повітря.
29.З насіння і плодів яких рослин виготовляють манну, перлову, гречану крупу, «геркулес», толокно, пшоно?
Манна крупа – із пшениці, перлова – із пшениці, гречана – з гречки, «геркулес» і толокно – із вівса, пшоно –і з проса.
30.Чи залишаються живими клітини ендосперму зернівки кукурудзи після відкладання в них необхідної кількості поживних речовин у вигляді крохмальних та білкових зерен?
Більшість клітин залишаються живими. У них, крім запасних речовин, є деякі ферменти і фізіологічно активні речовини.
31.Яблука багатьох зимових сортів знімають з дерева ще зовсім зеленими і несмачними. Через деякий час вони дозрівають. Які процеси при цьому відбуваються?
У клітинах м’якоті плодів за певних умов зберігання складні біохімічні процеси перетворення крохмалю, деяких органічних кислот у цукри, ароматичні та барвні речовини.
32.Назвіть рослини що мають квітки зеленого або зеленуватого кольру.
Більшість злаків, лобода, морозник кавказький, кропива, резеда пахуча, зозулині сльози яйцелисті, черемиця Лобеля та ін.
33.Квітки яких рослин мають строкатий (різнокольоровий) віночок?
Квітки браток, черемиці, тигридії, маку городнього.
34.У яких рослин квітки цвітуть лише кілька годин і потім закриваються для утворення плоду?
В іпомеї, квасениці, тигридії.
35.Назвіть найбільшу рослинну бруньку.
Капуста.
36.Які є пристосування у ранньоквітучих рослин для цвітіння ранньою весною?
Достатній запас поживних речовин, інтенсивне дихання, висока холодостійкість проростків і навіть квіток, інтенсивний фотосинтез при відносно низькій температурі.
37.Чому кімнатні рослини цвітуть переважно весною і літом?
У цей час умови для зростання значно поліпшуються (світло, температура), до то го ж рослини зберігають спадково закріплений ритм свого росту і розвитку.
38.Чим зумовлюється біле забарвлення пелюсток квіток багатьох рослин – вишні, черемхи, білих сортів троянд, груші тощо?
Біле забарвлення пелюсток зумовлене оптичним ефектом – явищем багаторазового заломлювання променів на поверхні клітин і заповнених повітрям міжклітинників приблизно так, як це спомтерігається у товщі снігу. Якщо пелюстку стиснути пальцями, витіснити з міжклітинників повітря, вона стає водянисто прозорою, безбарвною.
39.Чому у деяких рослин квітконосні стебла після відцвітання швидко ростуть і що це дає рослинам?
У представників родини лілійних видовження квітконосного стебла після цвітіння є пристосуванням до розповсюдження насіння на якомога більшу відстань від рослини.
40.У трав’янистих рослин ялинового лісу переважає біле забарвлення пелюсток квіток.Чому?
Під кронами ялин завжди густа тінь, а за умов недостатнього освітлення найбільш видимими є квітки із світлим кольором пелюсток.
41.Як просто і досить точно визначити, антоціановими пігментами чи каротиноїдами викликається забарвлення м’якоті соковитих плодів, наприклад, плодів горобини, вишні, калини, шипшини, полуниць, помідорів тощо?
Досить точною ознакою антоціанового забарвлення є червоний колір видавленого з м’якоті соку. Антоціанові пігменти є водорозчинними і містяться у вакуолях. Якщо сік не має червоного кольору (хоч плоди і яскраво-червоні), забарвлення зумовлене каротиноїдами, які є у пластидах (хромопластах). Зокрема, антоціанові пігменти забарвлюють м’якоть плодів калини, полуниць, малини, вишні, а подібне червоне забарвлення плодів помідорів, шипшини, горобини, перцю обумовлене хромопластами.
42.Чому на глинястих і піщаних грунтах насіння одних і тих самих рослин висівають на різну глибину? Від чого це залежить?
По-перше, на глинястих грунтах насіння висівають на меншу глибину, оскільки проросткам важче переборювати опір такого щільного грунту. По-друге, завдяки меншій водозатримувальній здатності піщаних грунтів, насіння висівають глибше. Крім того, проростки досить легко проникають через товстий шар сипкого піщаного грунту.
43.Квітки, що розкриваються під вечір чи вночі, мають переважно віночок білого чи жовтого забарвлення. Чим це можна пояснити?
Ці кольори – найбільш помітні і яскраві навіть при мінімальному освітленні, і нічні метелики та інші комахи досить легко знаходять рослини з такими квітками.
44.У яких рослин можна побачити клітини неозброєним оком (без мікроскопа)?
Деякі типи клітин мають значні розміри – до 1,0 -1,5 мм (м’якоть кавуна, волоски кропиви, судини в стеблі гарбуза, винограду та ін.)
45.Чому зменшується потреба рослин у воді під час дозрівання плодів і насіння?
У цей час рослини припиняють активний ріст, кількість клітин і їхні розміри вже практично не збільшуються, тому потреба рослин у воді зменшується.
46.Для харчування людина успішно використовує різні органи та частини культурних та диких рослин. Назвіть назви рослин, у яких для їжі використовують: квітки і суцвіття, листки, пагони, корені, плоди, лише насіння, лише оплодень.
1-шафран, капуста цвітна; 2-листкові овочі(щавель,шпинат, салат); 3- капуста, картопля, цибуля; 4- буряки, редька, ріпа; 5- помідори, агрус, смородина, пшениця; 6- соняшник, горіхи, горох; 7- вишня, слива, кавун.
47.Пам’ятаючи, що квітка – це видозмінений пагін, назвіть її частини, які мають стеблове і листкове походження.
Стеблова частина квітки представлена квітконіжкою і квітколожем, а чашечка, віночок, тичинки й приймочки є видозміненими листками. Один з доказів листкового походження цих органів – перетворення їх у пелюстки в махрових квітках.
48.Чому нижні частини зрізаних квітів, поставлених у вазу з водою, досить швидко загнивають, а верхні над водою залишаються непошкодженими?
У воді дуже швидко розмножуються різноманітні, переважно анаеробні бактерії, що споживають спочатку органічні речовини відмерлих та зруйнованих клітин у ділянці зрізу. Потім токсичні продукти розкладу поступово руйнують ділянки живих тканин кори та камбію.
49.Завдяки чому багато видів бактерій здатні існувати в умовах, які для інших організмів зовсім непридатні?
Причинами цього є: проста внутрішня будова, спрощені процеси обміну речовин, споживання лише органічних решток і покидьків, здатність до швидкого розмноження, невибагливість.
50.Що розуміють під виразом «снігові водорості»?
Маються на увазі деякі види водоростей, що успішно ростуть при температурі близько нуля градусів і, отже, можуть успішно розвиватись на снігу.
51.Чому плодове тіло гриба не можна назвати плодом?
Плід, з погляду ботаніки, є результат розростання стінок зав’язі та інших частин квітки, що покривають насінини після подвійного запліднення.
52.Чи бувають червивими отруйні гриби (мухомори, бліда поганка)?
Бувають, бо ті речовини грибів, які є отруйними для людини, для тварин (комах) нешкідливі.
53.Чому посушливого літа гриби ростуть ближче до стовбура дерев, а вологого – далі під кроною, в зоні розташування основної маси коренів?
Посушливого літа вологість грунту вища біля стовбура, де практично немає активно поглинаючих молоних коренів. Вологого літа вистачає води і кореням, і міцелію грибів, проте, у зв’язку з утворенням мікоризи грибів із дрібними поглинальними коренями гриби краще ростуть саме в зоні їхнього масового розповсюдження.
54.Які пристосування забезпечують ефективне розмноження грибам – паразитам?
Гриби паразити утворюють кілька різновидностей спор у циклі свого розвитку. Одні з них зимують другі вражають бур’яни, кущі біля полів і садів, треті пошкоджують інші культурні рослини. Така адаптація забезпечує виживання паразитичних грибів при зміні умов існування.
55.Чому більшість їстівних грибів не вдається культивувати?
Ще неможливо штучно відновити всі хімічні особливості грунтового субстрату, замінити корені деревних рослин, з якими гриби утворюють мікоризу.
56.За якими ознаками рослин міського парку можна зробити висновок про чистоту повітря?
Добрими індикаторами чистоти повітря є зелений колір листків, відсутність передчасного опадання їх у ялини, сосни, платана, ліщини, а також наявність на корі дерев лишайників, які є біологічними індикаторами повітряного забруднення і дуже чутливі до хімічних домішок.
57.В свій час в Європі картоплю сильно пошкоджував гриб фітофтора, а в Центральній Америці цей гриб, який там також зустрічається, не завдає шкоди картоплі. Як пояснити цей факт?
На батьківщині картоплі її дикі види і багато сортів стійкі до фітофтори.
58.Яка роль трутовиків у житті лісу?
Трутовики, як паразитичні гриби, вражають насамперед пошкоджені та слабкі дерева, що призводить до їхньої загибелі.
59.Після поїздки на торфовище між учнями почалася дискусія. Одна група доводила, що торфове болото утворюється внаслідок поселення відповідних рослин у водоймі і поступового їх відмирання. Інша група вважала, що самі рослини сприяють заболочуванню пониженої місцевості і наступного утворення там торфу. Яке з положень правильне?
Обидва.
60.Чому процес утворення торфу тісно пов’язаний із сфагнувим мохом?
Сфагновий мох поглинає і утримує в спеціалізованих клітинах багато води, що сприяє заболочуванню місцевості. Крім того, відмерлі рослини моху не руйнуються в товщі відкладів, формуючи поступово шари торфу.
61.Чому більшість мохоподібних рослин низькорослі?
Через відсутність коренів, досконалої провідноїсистеми, механічних (опорних) тканин тощо.
62.Чому на торфових болотах практично не ростуть дерева?
Постійне наростання шару торфу призводить до заглиблення стовбура, кореневої шийки і кореневих систем у глибоку аеробну зону торфовища. Крім того, відсутність достатньої кількості мінеральних поживних речовин, кисла реакція та мала щільність субстрату, низька температура істотно утруднюють ріст дерев.
63.Назвіть ранньоквітучі трав’янисті рослини.
Крокуси, підбіл, ряст, пшінка, підсніжник.
64.Чому у водяних рослин (валіснерії, елодеї, роголисника тощо) просторове положення органів зберігається лише у воді?
Таке положення підтримується рівностороннім гідростатичним тиском води і плавучістю зелених органів завдяки наявності в них великих, заповнених газами міжклітинників.
65.Назвіть відомі вам хижі рослини. Поясніть, чим зумовлена поява у них такого способу живлення.
Росичка дволиста, пухирник, альдрованда, жирянка, венерина мухоловка, непентес та ін., які за допомогою спеціальних утворень (клейких залозистих волосків, ловильних пасток, утворених видозміненими листками тощо) принаджують і ловлять дрібних комах. В такий спосіб ці рослини забезпечують себе сполуками азоту, якими дуже бідні середовища їх існування (сфагнові болота, кора або гілки деревних рослин, до яких вони епіфітно прикріплені).
66.Як пояснити, що за ніч найбільше роси утворюється на трав’янистих рослинах, а не на кущах чи деревах?
Нижній приґрунтовий шар повітря вночі найбільш зволожений. Крім того, рух повітря менший внизу, тому випаровування вологи також менше.
67.Чим пояснити, що на деревах не зустрічаються чіпкі плоди, а на кущах чи трав’янистих рослинах майже не буває плодів типу крилаток?
Протягом тривалого періоду еволюції зберіглися і набули дальшого розвитку високорослі дерева з плодами, що ефектніше розповсюджуються вітром на великі відстані, а низькорослих кущів і трав більш доцільними виявилися чіпкі плоди; їх ефективно розповсюджують тварини, до поверхні тіла яких вони чіпляються.
68.Які причини дуже повільного росту рослинності в тундровій зоні?
Низька температура ґрунту (вічна мерзлота) обмежує надходження води і особливо поживних речовин навіть в умовах полярного дня. До того ж ці грунти бідні на поживні речовини внаслідок незначної мікробіологічної діяльності.
69.Чому від сильного вітру ламаються дерева переважно в густому лісі, а поодинокі дерева витримують бурю?
У густому лісі дерева мають відносно тонкий стовбур, центр ваги у них розміщений високо. До того ж у таких дерев коренева система розміщена у поверхневому шарі грунту. Поодинокі дерева мають значно меншу висоту, більш розгалужені і кремезні.
70.Які причини різного кольору достиглих плодів? Яку закономірність можна встановити між кольором плодів і кольором опалого листя?
Створення оптичного контрасту, для кращої помітності плодів на фоні листя. Червоне забарвлення плодів властиве переважно рослинам, у яких довго не опадає зелене листя (шипшина, горобина, калина); чорне обо синьо-фіолетове забарвлення плодів – рослинам із золотисто-жовтим або червонуватим кольором осіннього листя (бузина, терен).
71.Чому після снігопаду у хвойному лісі на грунті значно менший шар снігу, ніж у листяному?
Значна частина снігу затримується на хвої і не падає на землю.
72.Багато ранньовесняних рослин, молоді проростки, чоловічі суцвіття тополі, ліщини, приймочки ранньоквітучих рослин забарвлені антоціановими пігментами в червоний, рожевий або синюватий колір. Чим пояснюється таке забарвлення важливих органів рослин у ранньовесняний період, коли ще можливі низькі температури і заморозки?
Антоціани відіграють фотоенергетичну роль, оскільки поглинають не використані під час фотосинтезу промені і цим самим розігрівають клітину чи тканину, оптимізуючи температурний режим органа рослини.
73.Наведіть приклад рослин – індикаторів погоди (рослинних барометрів) і опишіть ті зміни, що відбуваються з рослинами перед зміною погоди.
Перед дощем збільшується ароматичність квіток бузку, жасмину, жовтої акації за рахунок більшого виділення нектару. Перед дощем закриваються квітки кульбаби, березки польової, мокриці, ешольції, поникають суцвіття моркви та ін.
74.Які ознаки вказують на те, що дерево вже старе?
Основа стовбура товста, з ребристою поверхнею; від нижньої частини стовбура не відходять тонкі бічні гілки, крона піднімається високо над землею, в ній можна бачити сухі гілки. В стовбурі бувають дупла. Щорічний приріст пагонів невеликий.
75.Для закріплення пісків рекомендують саджати сосну, а не ялину чи їнші хвойні породи. Чому?
Сосна світлолюбна, невибаглива до грунту, має добре розвинену кореневу систему.
76.Чому березину називають «піонером лісу», а березовий ліс вважають тимчасовим типом лісу, який часто витісняється ялиною?
На порубках або згарищах, як правило, першою поселяється береза, як світлолюбна і досить швидкоросла порода. Проте пізніше її витісняє ялина, яка спочатку добре росте під пологом берези, а потім переростає її і притінює.
77.Наведіть приклади сприятливого (стимулюючого) впливу низьких (мінусових) температур на життєдіяльність культурних та декоративних рослин.
Певний період мінусових температур для нормального онтогенезу рослини потрібний під час яровизації, стратифікації, утворення квіткових бруньок у лілійних, а також для успішного процесу вегетації після періоду органічного спокою.
78.Чому деякі культурні рослини (яблуня, груша, тюльпан та ін.) мають багато сортів, а в інших культурних рослин (мак городній, петрушка, часник, цибуля, кріп та ін.) така різноманітність значно менша?
Селекційний процес із першою групою рослин здійснюється давно, дуже інтенсивно, а представники другої групи поки ще задовольняють людину своїми властивостями.
79.Чому ураган, як правило, ламає стовбури сосен, а ялини вириває з корінням?
Сосни мають глибоку, добре розгалужену кореневу систему, а у ялин корені хоч і розгалужені, проте розміщуються у верхніх шарах грунту.
80.Повитиця обвиває пагони тільки живих рослин, а хміль чи березка польова обвиває будь-які вертикальні опори: сухі стеблинки, живі рослини тощо. Як можна це пояснити?
Повитиця – паразитична рослина, тому прикріплюється тільки до живих рослин, з яких поглинає потрібні їй речовини. Інші ж виткі рослини використовують стебла сусідніх рослин лише як опору для своїх тонких пагонів.
81.Чому покритонасінні рослини є самою чисельною і високоорганізованою групою сучасного рослинного світу?
Насінні зачатки покритонасінних добре захищені від несприятливих умов, мають різні способи розповсюдження. Значно досконалішою є провідна система покритонасінних і регуляція продихового апарата; їм властива велика пристосованість вегетативних органів, фотосинтез інтенсивніший.
82.Більшість деревних рослин запилюються вітром. Кущі запилюють в основному комахи, а плоди кущів розповсюджують птахи. Як пояснити ці явища?
На висоті розміщення крон дерев більш ефективне вітрозапилення, бо умови для цього там кращі. Ймовірність розповсюдження плодів з висоти за допомогою вітру також значно більша.
83.На карнизі старого цегляного будинку виросло чимале деревце. Які рослини (за типом розповсюдження насіння) найчастіше ростуть на будинках? Що сприяє росту рослин в таких незвичних умовах?
На старих будинках з ознаками руйнування найчастіше зустрічаються види деревних рослин, насіння яких розповсюджує вітер (берези, тополі, верби, клена, ясена). Насінини проростають у тріщинах або заглибинах будівель, куди затікає дощова та тала вода .Подальший ріст рослин і їхніх кореневих систем призводить до руйнування будівель.
84.В назві яких рослин відбиваються особливості місця їхнього зростання?
Хвощ польовий, суниці лісові, сокирики польові, портулак городній, осот польовий, очерет болотяний, костриця лучна, бук лісовий та ін.
85.Ботанічні назви яких відомих рослин говорять про райони свого походження?
Сосна кримська, ялина тянь-шанська, рододендрон кавказький, ялина сибірська, модрина європейська та ін.
86.Які рослини України мають у своїй назві прізвище учених і є для них своєрідним пам’ятником?
Сосна Фоміна, волошка Бессера, глід Липського, тюльпан Шренка та ін.
87.Яким чином рослини захищають грунт від розмивання й вітрової ерозії?
Наземні органи рослин (листя, стебло, бічні пагони) безпосередньо зменшують руйнівну дію на грунт дощових краплин, вітру. Корені рослин завдяки розгалуженню і кореневим волоскам скріплюють частинки грунту.
88.Чому відвідування парків або лісу великою кількістю людей шкідливо впливає на стан дерев, хоч люди їх безпосередньо і не пошкоджують?
Велика кількість людей сильно ущільнює грунт, порушує природній процес формування лісової підстилки, утримання підстилкою дощової води і її фільтрацію, розвиток мікоризних грибів тощо.
89.Чому кімнатні рослини розмножуються переважно вегетативно?
Більшість кімнатних рослин не здатна до самозапилення, а для перехрестного запилення відсутні комахи-запилювачі. Значна кількість таких рослин цвіте дуже рідко або нерегулярно, що також утруднює насіннєве розмноження.
90.Відомо, що деякі квіти в одному букеті з конвалією в’януть.Чому це відбувається? Чому в природніх умовах конвалія не впливає на сусідні рослини?
В’янення одних рослин у присутності інших пояснюється хімічною взаємодією їх летких ароматичних виділень, які для багатьох рослин виявляються токсичними в букетах. В природних умовах в результаті природного добору разом з конвалією ростуть нечутливі до її хімічних виділень види квіткових рослин.